Özgeçmiş

ÖZGÜL ÖZKAN YAVUZ KİMDİR?

1973 yılında Ankara'da doğan Özgül Özkan Yavuz; ilk, orta ve lise öğrenimini Ankara'da tamamladı. 1995 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünden mezun olan Özgül Özkan Yavuz, ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü "Kentsel Politika ve Yerel Yönetimler" programında Araştırma Görevlisi olarak görev yaparken "Türkiye'de Kentsel Yenileme Süreçleri ve Politikaları" başlıklı teziyle 1998 yılında yüksek lisans (MSc) diploması aldı. 


1999 yılında kazandığı Avrupa Birliği Jean Monnet Programı bursuyla İngiltere'ye giderek Birmingham Üniversitesi, School of Public Policy, Centre for Urban and Regional Studies Bölümü' nde turizm planlaması ve alan yönetimi konularında uzmanlaşarak "Türkiye'de Turizm Alanlarında Planlama ve Yönetim" konulu teziyle ikinci yüksek lisans derecesini (MSc) aldı.


1997 yılında Turizm Bakanlığı Yatırımlar Genel Müdürlüğü, Planlama Dairesi' nde Şehir Plancısı olarak çalışmaya başlayan Yavuz, 17 yıl boyunca önce Turizm Bakanlığı sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yurtiçi ve yurtdışı çeşitli birim ve projelerinde görev yaptı. 


2004 – 2007 yıllarında Hollanda Kültür ve Tanıtma Ataşesi olarak diplomatik görevde bulunan Yavuz, 2008-2010 arasında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın Uluslararası Tanıtımdan Sorumlu Direktörü olarak çalıştı. 2011'de atandığı İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcılığı görevini Temmuz 2014 tarihine kadar sürdüren Yavuz, bu görevinde kültür ve turizm alanında çeşitli ulusal ve uluslararası projelerin yürütücüsü oldu. Bu tarihten Kasım 2016'ya kadar İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu Genel Müdürü olarak görev yapan Yavuz, aynı dönemde "EuropeanCities Marketing Association" isimli birliğin Yönetim Kurulu üyeliğine de seçilerek İstanbul'u uluslararası alanda temsil etti. 


Aralık 2016 tarihinden 30 Kasım 2018'e kadar İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği görevini sürdürmüş olan Yavuz aynı zamanda İstanbul Kalkınma Ajansı'nın üyesi bulunduğu Avrupa Kalkınma Ajansları Birliği (EURADA) Board of Directors, Kadın ve Demokrasi Derneği, Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesidir. Evli olan Yavuz, çok iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Hollandaca bilmektedir.

Görüş ve Önerileriniz İçin
Bize Yazın
AK PARTİ Kadıköy Belediye Başkan Adayı