KADIKÖY LİFE: Kadıköyde Mahalle Kültürünü Güçlendireceğiz

KAYNAK: KADIKÖY LİFE

Özgül Özkan Yavuz: Kadıköy'de mahalle kültürünü güçlendireceğiz

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, tüm partiler belediye başkan adaylarını belirledi. AK Parti'nin Kadıköy'deki adaylık koltuğuna ise, ODTÜ'lü bir şehir planlamacısı olan Özgül Özkan Yavuz oturdu. Kadıköy Moda'da yaşayan Yavuz, yerel seçimlere yönelik gerçekleştirdiğimiz röportajda Kadıköy Life Dergisi'ne şunları ifade etti:

"Kadıköy'ü ve Kadıköy'ün sorunlarını bilen, aynı zamanda da Kadıköy'ün keyifli yanlarını yaşayan biri olarak yaşadığım ilçeden aday olmak istedim. Kadıköy, fiziksel anlamda çok yıpranmış bir ilçe. Ben kadın mücadelesi veren bir şehir plancısıyım. Birleşmiş Milletler'in 'Kadın Dostu Şehir Standardı' dediği bir kavram var. Başkan olursam, Kadıköy'ü bu standarda kavuşturacağım."

AK Parti Kadıköy Belediye Başkan Adayı Özgül Özkan Yavuz röportajımızın ayrıntıları ise şöyle:

özgül özkan yavuz

Öncelikle sizi tanıyalım. Kimdir Özgül Özkan Yavuz?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü mezunuyum. 2011 yılında İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcılığı, 2014 yılında da İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu Genel Müdürlüğü görevine getirildim. Bu dönemde "European Cities Marketing Association" (Avrupa Şehirleri Tanıtım Birliği) isimli topluluğun yönetim kurulu üyeliğine seçilerek, İstanbul'umuzu uluslararası alanda temsil etme onurunu yaşadım. 2016-2018 yıllarında İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreterlik görevini sürdürdüm. Aynı zamanda da Avrupa Kalkınma Ajansları Birliği (EURADA) ile Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı'nda Yönetim Kurulu Üyesi olarak faaliyetlerime devam ettim. Şimdi ise sizin de bildiğiniz gibi AK Parti Kadıköy Belediye Başkan Adayı olarak karşınızdayım.

Kadıköy'ün sizce en önemli sorunları nelerdir?

Kadıköy her şeyden önce benim yaşadığım yer, çünkü ben Moda'da oturuyorum. Kadıköy'ü ve Kadıköy'ün sorunlarını bilen, aynı zamanda da Kadıköy'ün keyifli yanlarını yaşayan biri olarak yaşadığım ilçeden aday olmak istedim. Kadıköy, fiziksel anlamda çok yıpranmış bir ilçe. Biz burada hala kaldırımları konuşuyoruz. Kentsel dönüşüm süreci iyi yönetilemedi ve bu alanda mevcut belediyenin de etkin bir çalışması olmadı. Bu yüzden de çok fazla sorun yaşıyoruz. Otopark sorunu, ne yazık ki hâlâ en temel sorunlarımız arasında. Ayrıca konut ve eğlence yerlerinin planlı bir şekilde ayrıştırılmaması, konut ve yaşam alanlarını tehdit eden gürültü ve kirlilik, betonlaşma… Bunların hepsi, ayrı ayrı çözüme ulaştırmayı planladığım konular… Bunların yanı sıra sosyal donatı alanlarında da çok eksiğimiz var. Kadıköy, İstanbul'da spor alanlarının en eksik olduğu ilçe. Neyse ki Kadıköy'de en büyük keyfimiz sahilimiz, iyi ki sahilimiz var. Tabi şunun da altını çizmem gerek; Kadıköy'ün en önemli yatırımlarını, hizmetlerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi üstlendi. Bu yatırımlar da olmasaydı Kadıköy, yaşanamaz bir hale gelecekti.

Kadıköy'ü turizmde marka kent yapabilmek adına neler yapmayı düşünüyorsunuz? Bu konuda projeleriniz var mıdır?

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndaki 18 yıllık çalışma hayatım boyunca ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın Uluslararası Tanıtımından Sorumlu Direktörlüğü görevini yürütürken de gördüğüm üzere, İstanbul'a gelen turistlerin büyük çoğunluğu Tarihi Yarımada ve Boğaz'ın dışında diğer güzellikleri görmeden şehirden ayrılıyor. Biz ise ilçemize yeni bir soluk getirecek turizm aksiyon planımız ve tanıtım faaliyetlerimizle, İstanbul'a gelen turistlerin gezi rotasına mutlaka Kadıköy'ü ekleteceğiz ve ilçemizi uluslararası turizme açacağız. Bunun yanı Kadıköy'ü daha da cazip kılmak için yeni gezi rotaları ve alışveriş alanları belirleyeceğiz. Böylece ilçemize gelen turistler, hem Kadıköy sokaklarının tadını çıkaracak hem de alışveriş yapma imkânına kavuşacak.

Son olarak seçilmeniz durumunda hayata geçireceğiniz projelerden genel olarak bahseder misiniz?

Ben, kadın mücadelesi veren bir şehir plancısıyım. Birleşmiş Milletler'in "Kadın Dostu Şehir Standardı" dediği bir kavram var. Başkan olursam, Kadıköy'ü bu standarda kavuşturacağım. Bu standarda ulaştığınızda otomatik olarak zaten çocuklara, yaşlılara ve engellilere de imkânlar sunmuş oluyorsunuz. Bir şehirde kadın ve çocuk güvendeyse, o toplum zaten güvenlidir. Sevgi, saygı ve hoşgörünün hakim olduğu mahalle kültürü, bizim en önemli değerimiz. Kadıköy'de eskiden olduğu gibi mahalle kültürünün daha güçlendirilerek yaşatılması lazım. Unutmamalıyız ki, Kadıköylülüğün ruhunda mahalleli olma var. Ancak bu yıpranmış durumda. Bunu tekrar canlandıracağız. Tüm bunları da kadın gözüyle yapacağız. Kadıköy'ü sadece İstanbul'un değil, Türkiye'nin örnek ilçelerinden biri haline getirip, Kadıköylü olmanın bir ayrıcalık olduğunu tekrar hissettireceğiz.

Görüş ve Önerileriniz İçin
Bize Yazın
AK PARTİ Kadıköy Belediye Başkan Adayı